psi fryzjer, studio pielęgnacji i strzyżenia psów, grooming Poznań

Copyright 2021

Jak pielęgnować psa

Chcesz, aby Twój zwierzak był najszczęśliwszym, najzdrowszym psem, jakim może być. I chociaż istnieje wiele sposobów na wspieranie zdrowia psa (takich jak karmienie go dietą wysokiej jakości, upewnianie się, że ma dużo ruchu oraz okazywanie mu dużo miłości i uwagi), jest jedna kluczowa praktyka, która jest nieodzowna dla zdrowia i szczęścia Twojego psa – i jest to odpowiednia pielęgnacja.

 

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna ?

 

Jeśli chodzi o pielęgnację, psy są pod wieloma względami podobne do ludzi. Tak jak ludzie muszą regularnie brać prysznic lub kąpać się, aby zachować zdrowie i powstrzymać choroby i infekcje. Psy muszą być czyste i zadbane, aby czuć się jak najlepiej i zachować zdrowie — a zaniedbanie tych potrzeb może prowadzić do różnych dolegliwości fizycznch, bólu i niepokóju.

 

Kompletowanie zestawu narzędzi do pielęgnacji.

 

Nie możesz po prostu wrzucić psa do wanny, zakasać rękawy i zająć się pielęgnacją. Zanim do tego przystąpisz, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Chociaż każdy pies jest inny (i będzie miał różne potrzeby w zakresie pielęgnacji), powinieneś zaplanować dodanie następujących elementów do swojego domowego zestawu narzędzi do pielęgnacji:

Szczotka i/lub grzebień.

Szampon i odżywka.

Prawidłowo dobrane sprawią, że sierść Twojego psa będzie czysta, jedwabista i gładka. Tylko upewnij się, że używasz produktów specjalnie opracowanych dla psów; ludzki szampon lub odżywka może powodować podrażnienie.

Środek do czyszczenia uszu. 

Obcinacz i pilnik do paznokci

(do wygładzania ostrych lub postrzępionych paznokci).

Suszarka do włosów.

W zależności od psa inwestycja w suszarkę specjalnie zaprojektowaną do pielęgnacji psów może być niezwykle pomocna.  Posiadają one o wiele większą moc niż suszarki do włosów ludzkich i znacznie ułatwiają i przyspieszają suszenie psa po kąpieli.

Szczoteczka i pasta do zębów.

Higiena jamy ustnej jest ważną częścią pielęgnacji psa. Ponownie upewnij się, że szczoteczka i pasta do zębów została opracowana specjalnie dla psów. 

 

Zapewnienie twojemu pupilowi komfortu podczas pielęgnacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po złożeniu zestawu narzędzi jest jeszcze jeden krok, który musisz zrobić, zanim zaczniesz pielęgnować, który sprawi, że Twój pies będzie czuł się komfortowo w tym procesie. Najlepszy czas na pielęgnację psa jest wtedy, gdy jest już spokojny i zrelaksowany. Jeśli twój pies jest bardzo pobudzony, wykorzystaj tę energię przed rozpoczęciem procesu pielęgnacji. Wybierz czas, kiedy twój pies jest już zmęczony; na przykład po szkoleniu lub wizycie w parku. Jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, aby przynajmniej zabrać psa na długi spacer lub na zabawę na podwórku, aby pomóc mu rozładować energię, zanim go wypielęgnujesz. Jeśli Twój pies wydaje się niespokojny lub zestresowany (nawet po treningu!), delikatny masaż może pomóc mu się zrelaksować i poczuć się bardziej komfortowo podczas pielęgnacji. Głaszcz go długimi, równomiernymi pociągnięciami ze średnim naciskiem, zwłaszcza w dół kręgosłupa, ramion i klatki piersiowej. Kiedy Twój pies jest miły i zrelaksowany, możesz przejść do procesu pielęgnacji. Gdy Twój pies uspokoi się, upewnij się, że używasz dużo pozytywnego wzmocnienia podczas całego procesu pielęgnacji, aby utrzymać go w tym stanie. Możesz użyć smakołyków lub innych pozytywnych nagród, aby utrzymać swojego zwierzaka zainteresowanego tą czynnością .

 

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne, które powinienneś wykonać dla swojego psa.

 

Szczotkowanie

Najważniejszą częścią pielęgnacji jest szczotkowanie. Upewnij się, że znalazłeś wszystkie obszary, szczególnie te ukryte, w których zwykle tworzą się kołtuny: za uszami, pod pachami psa i między tylnymi nogami a biodrem. Jeśli Twój pies ma puszysty ogon, nie zapomnij też wyczesać jego ogona! Częstotliwość szczotkowania psa zależy od rasy. W zależności od sierści psa może być konieczne szczotkowanie go nawet raz dziennie. Inne rasy mogą wymagać tylko cotygodniowego szczotkowania… Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe i delikatniejsze włosy, tym więcej będą potrzebować pielęgnacji.

 

Przycinanie paznokci

Regularne przycinanie paznokci jest koniecznością, aby zapewnić Twojemu psu komfort. Nieregularne obcinanie paznokci psa może prowadzić do tego, że urosną one tak długie, że zmieni to postawę psiej łapy.  Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy przycinaniu paznokci psa, są:

Przycinaj tylko końce. Pazur ma naczynia krwionośne wewnątrz – a zbyt krótkie przycięcie może je przerwać powodując krwawienie.

 

Kąpiel.

Kąpiele są istotną częścią procesu pielęgnacji. I chociaż powinieneś regularnie kąpać psa, nie przesadzaj. Zbyt częste mogą pozbawić psa naturalnych olejków, prowadząc do suchej, szorstkiej tekstury. Zanim włożysz psa do wanny, najpierw dokładnie go wyszczotkuj. Użyj letniej wody (nie gorętszej niż ta, w której kąpałbyś dziecko), aby zmoczyć sierść. Użyj szamponu dla psów. Ludzki szampon jest absolutnie nie do przyjęcia, ponieważ wysuszy skórę Twojego zwierzaka. Rozprowadź szampon pokrywając wszystkie obszary ciała. Następnie dobrze spłucz, zaczynając od głowy do ogona, a na końcu nogi. W razie potrzeby powtórz to samo z odżywką. Ważne jest, aby wypłukać cały produkt. Pozostawienie szamponu, odżywki lub innych produktów do włosów na skórze może spowodować podrażnienie. Gdy zwierzę zostanie spłukane, powinieneś wysuszyć psa ręcznikiem, a następnie ponownie wyszczotkować jego sierść. Użyj grzebienia, jeśli natkniesz się na kołtun. Jeśli zdecydujesz się wysuszyć psa, upewnij się, że używasz suszarki przeznaczonej specjalnie dla psów. Staraj się nie używać suszarki do ludzkich włosów, ponieważ mogą one być zbyt gorące i mogą przegrzać twojego zwierzaka lub poparzyć skórę.

 

Czyszczenie uszu i oczu

Oczy i uszy Twojego psa są podatne na infekcje, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Należy czyścić uszy psa co najmniej raz w miesiącu, a częściej, jeśli jego rasa jest podatna na infekcje uszu. Użyj bawełnianego wacika nasączonego olejem mineralnym, aby delikatnie oczyścić zewnętrzną część uszu (nigdy nie wciskaj niczego do kanału słuchowego!).

Aby oczyścić oczy psa między kąpielami, wystarczy wilgotny wacik, aby delikatnie wytrzeć wszelkie wydzieliny z oczu. Podczas kąpieli zalecamy płukanie oczu. Użyj płynu do płukania oczu, aby usunąć wszelkie ciała obce z oka i chronić oczy przed szamponem. Pod koniec kąpieli ponowne przepłukj oczu płynem do oczu na wypadek, gdyby jakiś szampon dostał się do środka.

 

Mycie zębów

Higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem pielęgnacji psa. Ponad 80% psów ma jakiś problem z zębami w wieku 3 lat. Pamiętaj o regularności, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła.

Grooming Studio MB

SALON  STRZYŻENIA  I  PIELĘGNACJI  PSÓW

HOME

HOME